Peníze v našem životě

16. 07. 2013 v 06:50 | Napsal(a):

Kolikrát denně o nich slyšíme. Lidé se baví o svém platu, o svých dluzích, o tom kolik by peněz chtěli mít, ale nejčastěji slyšíme, že nejlepší by vůbec bylo, kdybychom nemuseli chodit do práce a peníze by chodily samy od sebe.

Tím tyto diskuse končí a jen málokdo se pozastaví nad tím, co to vlastně je, nebýt závislý na zaměstnání a být finančně svobodný. Někteří lidé občas blouzní o tom, že budou ležet na pláži, popíjet drinky a hledět nečinně do dáli, ale nemají vůbec tušení, co taková finanční nezávislost a finanční svoboda vlastně obnášejí.

Je rozšířen názor, že finančně svobodní můžeme být, když hodně vyděláváme, např. jako součást mechanismu v nějaké korporaci nebo nejsme někomu podřízení, protože máme vlastní bysnys. Tito lidé však nejsou finančně svobodní. Jejich příjmy jsou sice vysoké, ale často vlastní velmi nákladná pasiva. Tedy věci, které jim nijak negeneruji zisk. Drahá auta, nové domy v centru, ve kterých bydlí, luxusní předměty. Mnozí nekupují tyto věci za hotové peníze, takže jsou vlastně dlužníky. Tento život má daleko k životu člověka, který je finančně svobodný.

Ani vlastní bysnys, ve kterém trávíme 14 hodin denně, nemá s finanční svobodou nic společného. Nemáme sice šéfa, ale naším šéfem jsou klienti a tak si sami sobě raději neschválíme dovolenou. Ti, co ve svém bysnysu nevydělávají kolik by chtěli, ještě naříkají, že by raději v zaměstnání odpracovali svoje hodiny a šli domů.

Finanční nezávislost a finanční svoboda jsou dvě etapy ve finančním rozvoji a finančním bezpečí. Finanční nezávislosti dosáhneme v momentě, kdy naše pasivní důchody z našich aktiv, tedy věcí, které pro nás vydělávají peníze, nám zabezpečují stávající úroveň života, bez toho, abychom pracovali. Mohou to být nájem z pronajatých nemovitostí, dividendy z akcií nebo firmy.

Finanční svoboda je vyšší úroveň finanční nezávislosti. Taková, která nám dovoluje vést finančně nákladnější život, vlastnit pasiva, která máme pro radost a zábavu a která nás nezadlužují. Můžeme vyrazit na cestu svých snů nebo vlastnit jachtu.

Řada lidí sice mluví o tom, že by chtěli ležet na pláži s vědomím, že peníze přicházejí samy, ale nikdy se jim to nesplní. Nevěří tomu. Nikdy takového člověka ani nepotkali. Možná by je nezajímalo ani to, jak vytvořit v životě aktivum, které by jim pomohlo přežít, kdyby přišli o práci. Finanční klid a finanční bezpečí jsou první dva stupně před finanční nezávislosti a finanční svobodou. Nedají se obejít. Všechno má svůj řád. Od problémů s placením složenek, nákladů na domácnost, na dopravu přímo na pláž s vědomím, že peníze pravidelně docházejí na moje konto, se legálně dostat nelze.

/ výňatek z připravovaného kurzu Finanční svoboda pro každého/

Autor článku:

Profile photo of DAGMAR KADLEC

DAGMAR KADLEC
Články autora

Průvodce štěstím:12 zásadních myšlenek spokojeného člověka

Zadejte svou emailovou adresu a stáhněte si Průvodce štěstím v PDF.

Průvodce štěstím:12 zásadních myšlenek spokojeného člověka

Mohlo by vás zajímat:

Přejít k navigační liště